Egotrip je podle mě jedna z nejlepších a troufám si říct, že i nejčastějších rapových discpilín, které můžeme slyšet. A aby těch ,,nej“ nebylo málo, tak je to rozhodně jedna z nejtěžších i nejčastěji špatně zpracovaných tématik.

V čem je tohle téma tak skvělé? Cítím se dobře, když poslouchám kvalitní egotrip. Mám pocit, že to jsou slova o mě, a to mi dodává sílu. A když píšu vlastní egotrip, nestačím se divit, co všechno si o sobě myslím a dělá mi to ještě líp. Je to jako několika hodinový rituál, při kterém vzniká božská óda na mou osobu. Kraluju a zapisuju to, aby mí posluchači měli možnost se vcítit a kralovat taky.

Spousty známých rapových kariér se prokousalo k vrcholu právě skrze egotrip (anebo skrze diss tracky; ty jsou často s egotripem ruku v ruce), protože egotrip, POKUD JE ORIGINÁLNÍ A OSOBITÝ, je právě tou nejlepší možností, jak se vymezit vůči zbytku scény a být vidět. Je to paradoxně způsob jak se odlišit a tím se tedy i definovat.

,,Koupil sis majk, to nevadí, pořád je ještě čas ho jít vrátit.“

Egotrip je téma, které má rozhodně napříč hudebními žánry největší zastoupení právě v rapu. Je vůbec jiný hudební žánr, kde by se tohle téma objevovalo alespoň z poloviny tak často? Odsuzovat rapový egotrip je jako odsuzovat rap obecně. Prostě k rapu patří a je to jenom dobře.

Když vynecháme to, že si při poslechu egotripu boostujeme vlastní ego, tak je tohle téma zajímavé i z jiného důvodu. Je to tak často rapované téma, že napsat kvalitní, chytlavý a ORIGINÁLNÍ egotrip je pekelně těžké. Minimálně při jeho tvorbě naražíme jako rappeři na své vlastní bariéry, kdy se musíme smířit s tím, že tvoříme bublinu a né pravdu. No ale co je na něm tedy dále tak zajímavé?

Pokud jsme si jako posluchači  vědomí nadsázky, kterou do toho často rappeři vkládají a máme nad jejich texty trochu nadhled, je to ohromná zábava. Je to fascinující. Jen si to uvědomte: ty spousty písní, ve kterých se pořád dookola rapuje o tom samém a pokaždé trochu jinak. Pokaždé (když vynecháme ty milióny netalentovaných chlapců a jejich smutných pokusů) je v tom špetka osobitosti a vlastního vtipu.

Takže… Jaký je ten Váš nejoblíbenější egotrip?

Jsem nejlepší a Vy jste něco sprostého!