Egotrip je podle mě jedna z nejlepších a troufám si říct, že i nejčastějších rapových discpilín, které můžeme slyšet. A aby těch ,,nej“ nebylo málo, tak je to rozhodně jedna z nejtěžších i nejčastěji špatně zpracovaných tématik.

V čem je tohle téma tak skvělé? Cítím se dobře, když poslouchám kvalitní egotrip. Mám pocit, že to jsou slova o mě, a to mi dodává sílu. A když píšu vlastní egotrip, nestačím se divit, co všechno si o sobě myslím a dělá mi to ještě líp. Je to jako několika hodinový rituál, při kterém vzniká božská óda na mou osobu. Kraluju a zapisuju to, aby mí posluchači měli možnost se vcítit a kralovat taky.

Spousty známých rapových kariér se prokousalo k vrcholu právě skrze egotrip (anebo skrze diss tracky; ty jsou často s egotripem ruku v ruce), protože egotrip, POKUD JE ORIGINÁLNÍ A OSOBITÝ, je právě tou nejlepší možností, jak se vymezit vůči zbytku scény a být vidět. Je to paradoxně způsob jak se odlišit a tím se tedy i definovat.

,,Koupil sis majk, to nevadí, pořád je ještě čas ho jít vrátit.“

Egotrip je téma, které má rozhodně napříč hudebními žánry největší zastoupení právě v rapu. Je vůbec jiný hudební žánr, kde by se tohle téma objevovalo alespoň z poloviny tak často? Odsuzovat rapový egotrip je jako odsuzovat rap obecně. Prostě k rapu patří a je to jenom dobře.

Když vynecháme to, že si při poslechu egotripu boostujeme vlastní ego, tak je tohle téma zajímavé i z jiného důvodu. Je to tak často rapované téma, že napsat kvalitní, chytlavý a ORIGINÁLNÍ egotrip je pekelně těžké. Minimálně při jeho tvorbě naražíme jako rappeři na své vlastní bariéry, kdy se musíme smířit s tím, že tvoříme bublinu a né pravdu. No ale co je na něm tedy dále tak zajímavé?

Pokud jsme si jako posluchači  vědomí nadsázky, kterou do toho často rappeři vkládají a máme nad jejich texty trochu nadhled, je to ohromná zábava. Je to fascinující. Jen si to uvědomte: ty spousty písní, ve kterých se pořád dookola rapuje o tom samém a pokaždé trochu jinak. Pokaždé (když vynecháme ty milióny netalentovaných chlapců a jejich smutných pokusů) je v tom špetka osobitosti a vlastního vtipu.

Takže… Jaký je ten Váš nejoblíbenější egotrip?

Jsem nejlepší a Vy jste něco sprostého!

Der waldteufel ähnelt dem brummtopf, doch durch die mitte wissenschaftliche texte schreiben lassen des felles führt eine auf einen bogen gespannte saite, die mit einem feuchten läppchen gerieben wird und so einen singenden ton erzeugt.