Když mi bylo zhruba osmnáct let, můj nejlepší kamarád mi řekl, že se z rapových textů ,,naučil“ do života více, než od svých rodičů nebo ze školy. A myslím si, že není jediným, kdo to má podobně.

Rap má obrovský vliv a není těžké to poznat. Je několik (generačně/věkově rozdílných) skupin posluchačů, do kterých se mi povedlo proniknout a pochopit vztah mezi jejich životem a tím, co poslouchají. A pochopit tu nejširší základnu fanoušků toho nejposlouchanějšího rapu, bylo často velice jednoduché. Pokaždé jsem se díky takovým poznáním něco naučil.

Například jednou z podmínek mainstremového rapu je často jeho aktuálnost. To znamená, že Ti nejsledovanější rappeři promlouvají o tématech, které mladé lidi doopravdy nejvíce zajímají, kterými žijí nebo chtějí žít. Díky tomu nám rap nastavuje  celkem přesné zrcadlo. Máme možnost si uvědomit, co chceme v textech nejčastěji slyšet a proč. A to co chceme, tím jsme. Rap je tedy odrazem nás samých.

I to je možná důvod těch nekonečných bojů a základen fanoušků, které dokáže silně rozhodit, když někdo poslouchá to nebo ono a né zrovna jeho oblíbeného rappera. Mladý člověk se totiž často sám definuje tím, jaký poslouchá rap. Nejde tedy o hádku, kdy jednoho štve, že ten druhý někoho (ne)poslouchá, ale o obhajobu životních přesvědčení a hodnot, které mladým lidem reflektuje právě jejich oblíbený rapper.